Eaton - Bussmann Electrical Division ECL083-300E
Part No.:
ECL083-300E
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
ECL083-300E.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 300A 8.3KVAC CYL
Shipping
ECL083-300E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
300A
Voltage Rating - AC:
8.3 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Class:
E
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
0.827" L x 0.118" W (21.00mm x 3.00mm)