Eaton - Bussmann Electrical Division ECL055-600E
Part No.:
ECL055-600E
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
ECL055-600E.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 600A 5.5KVAC CYL
Shipping
ECL055-600E Specifications
Package / Case:
Cylindrical, Blade Terminals
Current Rating (Amps):
600A
Voltage Rating - AC:
5.5 kVAC
Size / Dimension:
0.827" L x 0.118" W (21.00mm x 3.00mm)