Eaton - Bussmann Electrical Division ECL055-20E
Part No.:
ECL055-20E
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
ECL055-20E.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 20A 5.5KVAC CYL
Shipping
ECL055-20E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package / Case:
Cylindrical, Blade Terminals
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
20A
Voltage Rating - AC:
5.5 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Indicating
Class:
E
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
63kA
Size / Dimension:
0.645" L x 0.118" W (16.38mm x 3.00mm)