Panasonic Electronic Components ECJ-RVB1C104M
Part No.:
ECJ-RVB1C104M
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Capacitor Networks, Arrays
Package:
Datasheet:
ECJ-RVB1C104M.pdf
Description:
CAP ARRAY 0.1UF 16V X7R 1206
Shipping
ECJ-RVB1C104M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
ECJ-R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.1µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
Dielectric Material:
Ceramic
Number of Capacitors:
4
Circuit Type:
Isolated
Temperature Coefficient:
X7R
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)