Cincon Electronics Co. LTD ECB40W18-72S15-ECRTP
Part No.:
ECB40W18-72S15-ECRTP
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
ECB40W18-72S15-ECRTP.pdf
Description:
ISOLATED DC/DC CONVERTERS 40W 8.
Shipping
ECB40W18-72S15-ECRTP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
ECB40W18 (40W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):
10V
Voltage - Input (Max):
160V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2.666A
Power (Watts):
40W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
87.5%
Operating Temperature:
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.63" L x 2.56" W x 0.87" H (143.0mm x 65.0mm x 22.1mm)