Panasonic Electronic Components ECA-2AM100I
Part No.:
ECA-2AM100I
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ECA-2AM100I.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
Shipping
ECA-2AM100I Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
M-A
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)