Panasonic Electronic Components ECA-1AM331I
Part No.:
ECA-1AM331I
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ECA-1AM331I.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL TH
Shipping
ECA-1AM331I Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
M-A
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
330 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
561 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)