Cincon Electronics Co. LTD EC7BW18-72S12-ECRT
Part No.:
EC7BW18-72S12-ECRT
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
EC7BW18-72S12-ECRT.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Shipping
EC7BW18-72S12-ECRT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
EC7BW18 (20W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
10V
Voltage - Input (Max):
160V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.67A
Power (Watts):
20W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
87%
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.45" L x 2.33" W x 0.85" H (113.0mm x 59.2mm x 21.6mm)