Cincon Electronics Co. LTD EC5SBW-24S12-CMF
Part No.:
EC5SBW-24S12-CMF
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
EC5SBW-24S12-CMF.pdf
Description:
PWR SUPP, BATT & COND
Shipping
EC5SBW-24S12-CMF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
EC5SBW-CMF (30W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Voltage - Input (Min):
10V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
30W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
88%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.31" L x 1.48" W x 1.20" H (84.1mm x 37.6mm x 30.5mm)