Max Echo EBMS100505H300
Part No.:
EBMS100505H300
Manufacturer:
Max Echo
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
EBMS100505H300.pdf
Description:
FERRITE BEAD 30 OHM 1005 1LN
Shipping
EBMS100505H300 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Max Echo
Series:
EBMS
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Product Status:
Active
Filter Type:
Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
30 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
500mA
DC Resistance (DCR) (Max):
100mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.020" (0.50mm)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)