KEMET EAK476M063AG3AA
Part No.:
EAK476M063AG3AA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
EAK476M063AG3AA.pdf
Description:
CAP ALUM RAD GEN PUR 85C
Shipping
EAK476M063AG3AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
EAK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
122.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
245 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)