Eaton - Electronics Division EAC14-80-SCT
Part No.:
EAC14-80-SCT
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
EAC14-80-SCT.pdf
Description:
FUSE EV 80A 420VAC 500VDC SCT
Shipping
EAC14-80-SCT Specifications
Package / Case:
Mounting Type:
Bolt Mount
Current Rating (Amps):
80A
Voltage Rating - AC:
420 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.589" Dia x 1.559" L (14.96mm x 39.60mm)