Eaton - Electronics Division EAC14-70-3P
Part No.:
EAC14-70-3P
Package:
Radial Bend Cylinder
Datasheet:
EAC14-70-3P.pdf
Description:
FUSE EV 70A 420VAC 500VDC 3P
Shipping
EAC14-70-3P Specifications
Package / Case:
Radial Bend Cylinder
Mounting Type:
Through Hole
Current Rating (Amps):
70A
Voltage Rating - AC:
420 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.589" Dia x 1.555" L (14.96mm x 39.50mm)