Eaton - Electronics Division EAC14-50-SCT
Part No.:
EAC14-50-SCT
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
EAC14-50-SCT.pdf
Description:
FUSE EV 50A 420VAC 500VDC SCT
Shipping
EAC14-50-SCT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EAC14
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
50A
Voltage Rating - AC:
420 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
6kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
0.589" Dia x 1.559" L (14.96mm x 39.60mm)