Autonics E50S8-360-3-N-24
Part No.:
E50S8-360-3-N-24
Manufacturer:
Autonics
Category:
Encoders
Package:
Datasheet:
E50S8-360-3-N-24.pdf
Description:
ENCODER 50MM 360PPR 12-24VDC
Shipping
E50S8-360-3-N-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Autonics
Series:
E50S
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Encoder Type:
Incremental
Output Type:
NPN - Open Collector
Pulses per Revolution:
360
Voltage - Supply:
12V ~ 24V
Actuator Type:
8mm Dia Flatted End