Autonics E40S6-360-3-T-24
Part No.:
E40S6-360-3-T-24
Manufacturer:
Autonics
Category:
Encoders
Package:
Datasheet:
E40S6-360-3-T-24.pdf
Description:
ENCODER 40MM 360PPR 12-24VDC
Shipping
E40S6-360-3-T-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Autonics
Series:
E40
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Encoder Type:
Incremental
Output Type:
Totem Pole
Pulses per Revolution:
360
Voltage - Supply:
12V ~ 24V
Actuator Type:
6mm Dia Flatted End