Chemi-Con E36D451CAN562MEE3U
Part No.:
E36D451CAN562MEE3U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
E36D451CAN562MEE3U.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Shipping
E36D451CAN562MEE3U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U36D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
47.2mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
13.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
19.32 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.250" (31.75mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
5.625" (142.88mm)