Ohmite E300K1R0E
Part No.:
E300K1R0E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Adjustable Power Resistor
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
E300K1R0E.pdf
Description:
ADJ PWR RES 1 OHM 300W CHAS MT
Shipping
E300K1R0E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Corrib®280
Package/Case:
Radial, 3 Lead, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Power (Watts):
300 W
Tolerance:
±10%
Adjustment Type:
Slide
Diameter:
1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm)
Length:
8.500" (215.90mm)