Boyd Laconia, LLC E300-70/2-006
Part No.:
E300-70/2-006
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
E300-70/2-006.pdf
Description:
O-RING EPDM BLACK -6
Shipping
E300-70/2-006 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Series:
E300-70
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Material:
EPDM
Dash Number:
-006
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.114" (2.90mm)
Diameter - Outside:
Width / Cross Section:
0.070" (1.78mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-54°C ~ 149°C