Electroswitch E2G0205S-15
Part No.:
E2G0205S-15
Manufacturer:
Electroswitch
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
E2G0205S-15.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 5POS 500MA 115V
Shipping
E2G0205S-15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Electroswitch
Series:
E2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
5
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DP5T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
500mA (AC), 1.5A (DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Lever
Actuator Length:
16.27mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Brass
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
33.34mm