Omron Automation and Safety E2E-X30MD1L-M1J-T 0.3M
Part No.:
E2E-X30MD1L-M1J-T 0.3M
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
E2E-X30MD1L-M1J-T 0.3M.pdf
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 30MM CYL
Shipping
E2E-X30MD1L-M1J-T 0.3M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
E2E
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M30
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
1.181" (30mm)
Output Type:
NO, 2-Wire
Response Frequency:
100Hz
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:
12V ~ 24V
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C