Omron Automation and Safety E2E-X1R5E1-R 5M
Part No.:
E2E-X1R5E1-R 5M
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
E2E-X1R5E1-R 5M.pdf
Description:
PROXIMITY SENSOR STANDARD
Shipping
E2E-X1R5E1-R 5M Specifications
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M8
Product Status:
Obsolete
Sensing Distance:
0.059" (1.5mm)
Output Type:
NPN-NO, 3-Wire
Response Frequency:
2kHz
Shielding:
Shielded
Material - Body:
Stainless Steel
Voltage - Supply:
10V ~ 30V
Termination Style:
Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C