Omron Automation and Safety E2E-X14MD15L 2M
Part No.:
E2E-X14MD15L 2M
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
E2E-X14MD15L 2M.pdf
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 14MM CYL
Shipping
E2E-X14MD15L 2M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
E2E
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M18
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.551" (14mm)
Output Type:
NO, 2-Wire
Response Frequency:
400Hz
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:
12V ~ 24V
Termination Style:
Cable Leads
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C