Omron Automation and Safety E2A-M18LN16-WP-B3 2M
Part No.:
E2A-M18LN16-WP-B3 2M
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
E2A-M18LN16-WP-B3 2M.pdf
Description:
SENSOR PROXIMITY INDUCTIVE
Shipping
E2A-M18LN16-WP-B3 2M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
E2A
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M18
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.63" (16mm)
Output Type:
PNP-NC/NO, 3-Wire
Response Frequency:
400Hz
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:
10V ~ 32V
Termination Style:
Cable Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C