Bulgin DX0508/RD/24
Part No.:
DX0508/RD/24
Manufacturer:
Bulgin
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
DX0508/RD/24.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR RED 24V
Shipping
DX0508/RD/24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bulgin
Series:
DX0508
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Lens Transparency:
Ratings:
DC
Voltage:
24V
Current:
30mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.48" (12.10mm)
Lens Size:
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
2000mcd
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)