Samtec Inc. DWM-03-51-L-S-255
Part No.:
DWM-03-51-L-S-255
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DWM-03-51-L-S-255.pdf
Description:
CONN HDR 3POS 0.05 STACK T/H
Shipping
DWM-03-51-L-S-255 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DWM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
3
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.410" (10.414mm)
Length - Post (Mating):
0.035" (0.889mm)
Length - Stack Height:
0.255" (6.477mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)