Samtec Inc. DWM-02-53-L-S-280
Part No.:
DWM-02-53-L-S-280
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DWM-02-53-L-S-280.pdf
Description:
CONN HDR 2POS 0.05 STACK T/H
Shipping
DWM-02-53-L-S-280 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DWM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.505" (12.827mm)
Length - Post (Mating):
0.105" (2.667mm)
Length - Stack Height:
0.280" (7.112mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)