Samtec Inc. DW-50-14-T-S-360
Part No.:
DW-50-14-T-S-360
Datasheet:
DW-50-14-T-S-360.pdf
Shipping
DW-50-14-T-S-360 Specifications
Number of Positions:
50
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.960" (24.384mm)
Length - Stack Height:
0.360" (9.144mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)