Samtec Inc. DW-50-10-T-S-377
Part No.:
DW-50-10-T-S-377
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-50-10-T-S-377.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-50-10-T-S-377 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
50
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.343" (8.712mm)
Length - Stack Height:
0.377" (9.576mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)