Samtec Inc. DW-50-08-F-S-329
Part No.:
DW-50-08-F-S-329
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-50-08-F-S-329.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-50-08-F-S-329 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
50
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.091" (2.311mm)
Length - Stack Height:
0.329" (8.357mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)