Samtec Inc. DW-48-17-F-S-330
Part No.:
DW-48-17-F-S-330
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-48-17-F-S-330.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-48-17-F-S-330 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
48
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.480" (12.192mm)
Length - Post (Mating):
0.040" (1.016mm)
Length - Stack Height:
0.330" (8.382mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)