Samtec Inc. DW-43-20-L-S-725
Part No.:
DW-43-20-L-S-725
Datasheet:
DW-43-20-L-S-725.pdf
Shipping
DW-43-20-L-S-725 Specifications
Number of Positions:
43
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.295" (7.493mm)
Length - Stack Height:
0.725" (18.415mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)