Samtec Inc. DW-40-20-S-S-400
Part No.:
DW-40-20-S-S-400
Datasheet:
DW-40-20-S-S-400.pdf
Shipping
DW-40-20-S-S-400 Specifications
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.620" (15.748mm)
Length - Stack Height:
0.400" (10.160mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)