Samtec Inc. DW-40-20-F-D-330-LL-001
Part No.:
DW-40-20-F-D-330-LL-001
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-40-20-F-D-330-LL-001.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-40-20-F-D-330-LL-001 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
80
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.690" (17.526mm)
Length - Stack Height:
0.330" (8.382mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)