Samtec Inc. DW-40-14-T-D-990
Part No.:
DW-40-14-T-D-990
Datasheet:
DW-40-14-T-D-990.pdf
Shipping
DW-40-14-T-D-990 Specifications
Number of Positions:
80
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.330" (8.382mm)
Length - Stack Height:
0.990" (25.146mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)