Samtec Inc. DW-40-14-L-D-405
Part No.:
DW-40-14-L-D-405
Datasheet:
DW-40-14-L-D-405.pdf
Shipping
DW-40-14-L-D-405 Specifications
Number of Positions:
80
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.915" (23.241mm)
Length - Stack Height:
0.405" (10.287mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)