Samtec Inc. DW-40-14-F-S-350
Part No.:
DW-40-14-F-S-350
Datasheet:
DW-40-14-F-S-350.pdf
Shipping
DW-40-14-F-S-350 Specifications
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.970" (24.638mm)
Length - Stack Height:
0.350" (8.890mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)