Samtec Inc. DW-40-14-F-D-551
Part No.:
DW-40-14-F-D-551
Datasheet:
DW-40-14-F-D-551.pdf
Shipping
DW-40-14-F-D-551 Specifications
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
80
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.769" (19.533mm)
Length - Stack Height:
0.551" (13.995mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)