Samtec Inc. DW-40-13-L-S-713
Part No.:
DW-40-13-L-S-713
Datasheet:
DW-40-13-L-S-713.pdf
Shipping
DW-40-13-L-S-713 Specifications
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.407" (10.338mm)
Length - Stack Height:
0.713" (18.110mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)