Samtec Inc. DW-40-13-F-S-370-LL
Part No.:
DW-40-13-F-S-370-LL
Datasheet:
DW-40-13-F-S-370-LL.pdf
Shipping
DW-40-13-F-S-370-LL Specifications
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.750" (19.050mm)
Length - Stack Height:
0.370" (9.400mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)