Samtec Inc. DW-40-09-F-S-457
Part No.:
DW-40-09-F-S-457
Datasheet:
DW-40-09-F-S-457.pdf
Shipping
DW-40-09-F-S-457 Specifications
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.163" (4.140mm)
Length - Stack Height:
0.457" (11.608mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)