Samtec Inc. DW-40-08-F-S-330-040
Part No.:
DW-40-08-F-S-330-040
Datasheet:
DW-40-08-F-S-330-040.pdf
Shipping
DW-40-08-F-S-330-040 Specifications
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height:
0.330" (8.382mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)