Samtec Inc. DW-40-07-F-S-200-LL
Part No.:
DW-40-07-F-S-200-LL
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-40-07-F-S-200-LL.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-40-07-F-S-200-LL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating):
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height:
0.200" (5.080mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)