Samtec Inc. DW-36-20-F-S-710
Part No.:
DW-36-20-F-S-710
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-36-20-F-S-710.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-36-20-F-S-710 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
36
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.310" (7.874mm)
Length - Stack Height:
0.710" (18.034mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)