Samtec Inc. DW-32-14-F-D-1062
Part No.:
DW-32-14-F-D-1062
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-32-14-F-D-1062.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-32-14-F-D-1062 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
64
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.258" (6.553mm)
Length - Stack Height:
1.062" (26.975mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)