Samtec Inc. DW-30-12-F-D-701
Part No.:
DW-30-12-F-D-701
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-30-12-F-D-701.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-30-12-F-D-701 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
60
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.219" (5.563mm)
Length - Stack Height:
0.701" (17.805mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)