Samtec Inc. DW-28-14-T-S-1200
Part No.:
DW-28-14-T-S-1200
Datasheet:
DW-28-14-T-S-1200.pdf
Shipping
DW-28-14-T-S-1200 Specifications
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height:
1.200" (30.480mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)