Samtec Inc. DW-28-10-S-D-370
Part No.:
DW-28-10-S-D-370
Datasheet:
DW-28-10-S-D-370.pdf
Shipping
DW-28-10-S-D-370 Specifications
Number of Positions:
56
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.350" (8.890mm)
Length - Stack Height:
0.370" (9.400mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)