Samtec Inc. DW-28-10-S-D-302
Part No.:
DW-28-10-S-D-302
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-28-10-S-D-302.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-28-10-S-D-302 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
56
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.418" (10.617mm)
Length - Stack Height:
0.302" (7.671mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)