Samtec Inc. DW-24-10-F-S-431
Part No.:
DW-24-10-F-S-431
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-24-10-F-S-431.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-24-10-F-S-431 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
24
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.289" (7.341mm)
Length - Stack Height:
0.431" (10.947mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)